TPL_GK_LANG_MOBILE_MENU

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją

W domach* "OSIEDLA SIELANKA", już w stanie deweloperskim, oferujemy rozwiązanie standardowo niedostępne gdzie indziej - wentylację mechaniczną, nawiewno - wywiewną, z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacją. Jest to rozwiązanie coraz częściej stosowane w indywidualnych realizacjach, natomiast w projektach deweloperskich praktycznie wyłącznie w klasie PREMIUM.

Na czym polega innowacyjność takiego systemu? 

Głównym celem rekuperacji, połączonej z wentylacją mechaniczną, jest zapewnienie we wnętrzu domu świeżego powietrza bez utraty ciepła. Wydaje się niemożliwe do pogodzenia ? A jednak rekuperacja rozwiązuje to zagadnienie. Dzięki temu systemowi świeże powietrze, napływające do pomieszczeń, ogrzewane jest ciepłem odzyskanym z powietrza wywiewanego. Umożliwia to zastosowanie nowoczesnej instalacji oraz urządzeń mechanicznie wymuszających przepływ powietrza.

Rekuperator, a właściwie centrala nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła to - w dużym uproszczeniu - urządzenie składające się z wymiennika ciepła oraz dwóch wentylatorów – nawiewnego i wywiewnego.

"Świeże", zimne powietrze zasysane z zewnątrz, przechodzi przez wymiennik ciepła ogrzewając się od takiej samej ilości zużytego powietrza usuwanego z wnętrza budynku na zewnątrz. "Serce" systemu czyli rekuperator umieszczony jest w części gospodarczej garażu.

"Świeże" powietrze, po ogrzaniu, jest nawiewane bezpośrednio do pokoi. Z kuchni, toalet i łazienek "wyciągane" jest "brudne" powietrze, które, po oddaniu ciepła w rekuperatorze, wydmuchiwane jest na zewnątrz budynku.  Proces odbywa się prawie bezgłośnie i bez konieczności ingerencji użytkownika, pod nadzorem elektroniki sterującej całością. 

Rozwiązanie wielu problemów. 

Parę podstawowych faktów:

  1. Powietrze w budynkach jest zawilgocone w wyniku m.in. oddychania mieszkańców, gotowania, suszenia, prasowania, kąpieli w łazience czy nawet podlewania kwiatów. Czteroosobowa rodzina wytwarza (tak, tak "wytwarza", nie "zużywa") w gospodarstwie domowym około 15 litrów wody na dobę, co oznacza ponad 5 ton wody w ciągu roku! Przy źle funkcjonującej wentylacji powstaje efekt przesiąknięcia wilgocią ścian i stropów budynku. Wilgoć, połączona z ciepłem pomieszczeń, powoduje rozwój grzybów, pleśni i innych bardzo szkodliwych mikroorganizmów. Prowadzone od wielu lat badania wykazały istotny związek pomiędzy złą jakością powietrza a licznymi chorobami, w tym wieloma odmianami alergii.

  2. Już w 1984 roku Światowa Organizacja Zdrowia zwróciła uwagę na niewłaściwą wentylację domów, która jest głównym powodem "syndromu chorych budynków". W zgodnych opiniach naukowców i praktyków szansą uniknięcia kłopotów zdrowotnych oraz zawilgocenia i zagrzybienia domów jest stała wymiana powietrza w pomieszczeniach.

  3. Skuteczność wentylacji naturalnej zależy od wielu czynników - między innymi: odpowiedniego wykonania i rozmieszczenia kratek wyciągowych, właściwej organizacji napływu powietrza zewnętrznego i warunków atmosferycznych. Wentylacja grawitacyjna działa we właściwy sposób zaledwie przez kilka dni w roku. Zimą, gdy różnica temperatur na zewnątrz i w domu jest duża, staje się nawet zbyt intensywna, niż to potrzebne; latem najczęściej nie działa wcale.

  4. Według niemieckich badań zapotrzebowanie budynku na energię zmniejsza się średnio o 54%, jeśli wyposażymy go w system wentylacji z rekuperatorem przeciwprądowym wysokiej klasy. 

Zastosowanie wentylacji mechanicznej, nawiewno - wywiewnej, połączonej z rekuperacją jest odpowiedzią na powyższe problemy i rozwiązaniem będącym już obowiązkowym standardem w wielu europejskich krajach. 

Główne zalety rozwiązania, oferowanego w standardzie deweloperskim energooszczędnych domów "OSIEDLA SIELANKA" to:

  1. Odzysk ciepła.
  2. Oszczędność energii.
  3. Komfortowa i sprawna wentylacja.
  4. Eliminacja zawilgocenia pomieszczeń.
  5. Filtracja nawiewanego powietrza z kurzu i np. (w opcji) pyłków wywołujących alergie.
  6. Zmniejszenie hałasu - brak konieczności otwierania okien.
  7. Sprawne i kompleksowe rozprowadzenie ciepła po całym budynku.
  8. Izolacja przykrych zapachów m.in. kuchennych.
  9. Elektroniczna centrala z funkcjami programowania intensywności pracy systemu i funkcją "przewietrzania" gwarantującą szybką wymianę powietrza w całym domu. 

Zastosowanie takiego rozwiązania, w ramach standardowej oferty, jest unikatowe na polskim rynku. Dzięki nam mają Państwo niespotykaną okazję stać się mieszkańcami domu, w którym zawsze panuje dobra atmosfera.

Warto zatem odnotować fakt zastosowania rekuperacji w budynkach na "OSIEDLU SIELANKA" po stronie wielkich zalet. A potem odetchnąć z ulgą świeżym powietrzem, patrząc na nieduże rachunki za energię

Więcej informacji na ten temat można znaleźć m.in. na stronach np. branżowego portalu "Ładny dom" poświęconego budowaniu i remontom:

lub na stronach producentów i dystrybutorów, np. wyrobów holenderskiej firmy "Aeris" 

* - poza domami typu C100 gdzie zastosowano standardową wentylację grawitacyjną.

OSIEDLE_SIELANKA_JAKOSC_2013_PRODUKT          OSIEDLE_SIELANKA_JAKOSC_2013          OSIEDLE_SIELANKA_JAKOSC_2014          OSIEDLE_SIELANKA_JAKOSC_2015 

OSIEDLE_SIELANKA_JAKOSC_2014_BRONZ           OSIEDLE_SIELANKA_JAKOSC_2015_SREBRO

  OSIEDLE_SIELANKA_Gazele_Biznesu_2014

Powrót na górę